Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası
Konum: Ankara, Türkiye 
Mimarlar: Semra Uygur, Özcan Uygur
Yapım yılı: 1995-2020

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının 25 seneyi aşkın özlemin sonunda uluslararası anlamda değeri olan bir yapıya kavuşmuştur.  Ankara Kalesi ve Anıtkabir aksında 140 dönümlük bir arazide konumlanan projeyi 1992’de ulusal bir yarışmaya açarak 46 ayrı projenin katıldığı yarışmada Uygur Mimarlık birinci seçilmiştir.

Proje Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Alanlarını bütünleştiren bir adım olarak tasarlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Bulvarı’nda Anıtkabir’e görüş açısı veren tek aleni olan müsabaka alanında toprak, su ve yeşille kaynaşan ve anıtkabir görüntüsünü zedelemeyen, yapıyı da kaybetmeyen bir müzik merkezi yaratmıştır. Salonlar ve fuaye, kompleksin öteki birimlerince ve toprakla çerçevelenerek bir gölün arasında korunmaya alınmıştır. bu koruma akustik ve görsel bir koruma olmakla beraber fuaye ortadan yükselir. Anıtkabir ve Kale’nin karşılıklı söyleşisine katılırlar.” Konser Salonu ana yapısı gölün arasında olmakla beraber “ben buradayım” dercesine başını kaldırır. Su ile çevrelenen yapının görsel tesiri yansımalar ile güçlenir.” Müzik merkezi Anıtkabir ile Ankara Kalesi’nin bilgili söyleşisini ayrım ettiren ve söyleşiye katılan şehir ölçeğinde zaman içinde eskimeyecek sembolik kentsel bir mekan olmuştur.

Bu projede 2023 kişilik konser salonu, 500 kişilik mavi salon, 600 kişilik tarihi salon, sergi salonu, hediyelik eşya mağazası ve 10 bin kişilik açık konser salonu mevcuttur. Her ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmış ve dünyanın en büyük konser salonlarından biri olma unvanını kazanmıştır.

Bu projenin güzelliğinin altında yatan bir diğer unsur da binanın akustiğidir. Oldukça özenli bir şekilde hazırlanan bu projede konser salonları akustik yararı için toprağa gömülmüştür.

İlgili Bloglar

Burj Khalifa

Burj Khalifa

Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan olağanüstü bir mimari ve mühendislik harikasıdır. Dönemin en yüksek binası ve gökdeleni olan bu tasarım harikası yapının mimari ve iç mimari özellikleri nelerdir? Birlikte inceleyelim.
Arrow
Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi

New York'ta bulunan Solomon R. Guggenheim Müzesi, kendine özgü mimarisiyle ünlüdür ve dünyanın en ikonik ve tanınmış müzelerinden biridir. Müze, ünlü mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmış ve 1959 yılında halka açılmıştır. Mimari açıdan oldukça ilgi çeken bir yapı olma özelliği ile günümüzde kullanımına devam edilmektedir.
Arrow