Cam Ev
Konum: New Canaan, ABD
Mimar: Philip Johnson
Yapım yılı: 1949

Philip Johnson 1949 yılında tasarladığı modern mimarlığın önemli eserlerinden biri olan Cam Ev, Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaleti New Canaan şehrinde bulunmaktadır. 2005 yılına kadar Philip Johnson tarafından kullanılmıştır. İçerisinde yapıldığı yıldan bu yana hiç bir değişikliğe gidilmemiş. Mimari karakteri ile öne çıkan bu yapı oldukça iyi korunmaktadır.

Es van Der Rohe’nin Farnsworth Evin’den esinlenen bu proje, şeffaflık ve basitlik temelleri üzerine kurulmuş. Bunların yanı sıra dışarıdan tek bakışta bir sanat eseri olduğu kolayca anlaşılıyor.

İç mekanda duvarsız alanlarla bütün bir mekan sağlanmış. Duvarsız fakat oldukça düzenli bir mimari plan gibi işlemektedir. Eşyalar bazı alanlara duvar görevi görmektedir. Böylece duvarsız olsa da mahremiyet gerektiren alanlar bir şekilde kapatılmıştır. Tüm mobilyalar bir düzen içerisinde yerleştirilmiştir. Cam Ev’de; yemek odası, mutfak, oturma odası, yatak odası, tuvalet, şömine alanı ve giriş alanı bulunmaktadır. İçeri kısımda değişmeyen mobilya düzeni dışarıda sürekli değişen peyzaj düzeniyle güzel bir kontrast sağlamaktadır.

Evde tuvaleti ayıran duvar dışında hiç duvar kullanılmamış. Yatak odası bir dolap ile ayrılmaktadır. Evin her yerini tek bir oturuşta izlemek mümkün birbirine geçmiş kare kare odalar birleşiminde Cam Evi oluşturmuş ve bu eser ortaya çıkmıştır

1949 yılının tasarımlarına göre oldukça farklı bir yapıya sahip olan Cam Ev görünürlük ve şeffaflık açısından dönemin diğer mimarilerine göre oldukça ilginç bir yapıda. Hiç bir sabit ayırıcı kullanmadan evi kocaman tek bir oda gibi kullanma ve açık plan fikri de oldukça farklıdır.

1997 yılında Ulusal Tarihi bir dönüm noktası ilan edilen Cam Ev hala modern mimarlığın en önemli parçalarından biri kabul ediliyor. Etrafının güzelliği, yapıyı da oldukça güzel bir konuma getirmekte, doğa ve mimarinin birleştiği en güzel örneklerindendir. 

İlgili Bloglar

Burj Khalifa

Burj Khalifa

Burj Khalifa, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde bulunan olağanüstü bir mimari ve mühendislik harikasıdır. Dönemin en yüksek binası ve gökdeleni olan bu tasarım harikası yapının mimari ve iç mimari özellikleri nelerdir? Birlikte inceleyelim.
Arrow
Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi

New York'ta bulunan Solomon R. Guggenheim Müzesi, kendine özgü mimarisiyle ünlüdür ve dünyanın en ikonik ve tanınmış müzelerinden biridir. Müze, ünlü mimar Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanmış ve 1959 yılında halka açılmıştır. Mimari açıdan oldukça ilgi çeken bir yapı olma özelliği ile günümüzde kullanımına devam edilmektedir.
Arrow